Beżowy trencz
Beżowy trencz to absolutny klasyk mody. Kiedyś był jednym z kultowych ubrań amantów kina i gwiazd Hollywood, a także oficerów. Obecnie noszą go chętnie kobiety i mężczyźni na całym świecie. Jest jednym z najczęściej interpretowanych klasyków mody. Występuje w różnych odcieniach, od jasnej kości słoniowej, przez beże, khaki i różne odcienie brązu, a także kratki. Długość trencza jest różna, od krótkiej wersji przed kolano po długi, aż do kostek, chociaż ten najbardziej klasyczny jest w wersji długiej do połowy łydki. Ozdobiony jest często dość masywnymi i ciemniejszymi guzikami w kolorze brązu lub czarnymi. Klasyczny trencz jest dwurzędowy, ma dość duży kołnierz, głębokie kieszenie, pagony i jest przewiązany paskiem z klamrą lub sprzączką.
Historia trencza
Trudno w to uwierzyć, ale historia trencza ma swój początek w okopach i sięga początku XIX wieku. Początkowo był płaszczem przeciwdeszczowym i militarnym. Zamawiały go armie i nosili żołnierze na wielu frontach wojennych. Pierwszą marką produkującą trencze była Aquascutum założona w 1851 roku w Londynie, która opatentowała materiał wodoodporny. Król Edward VII zamówił płaszcz Aquasuctum i rozpromował markę, a wkrótce rodzina królewska objęła ją patronatem. Pierwszy ikoniczny model trencza tej marki powstał w 1914 roku i był noszony przez żołnierzy podczas I i II Wojny Światowej. Początkowo docenione zostały głównie względy praktyczne jak nieprzemakalność oraz wyjątkowa trwałość. Wkrótce stał się nieodłącznym elementem brytyjskiej mody.
Równolegle do Aquasuctum, inna brytyjska marka pracowała nad technologią nieprzemakalnego płaszcza. Trencz spopularyzował Thomas Burberry. Założyciel tej legendarnej marki, wynalazł w 1879 roku nowy materiał zwany gabardyną. Materiał wyprodukowany z bawełny był bardzo odporny, lekki, przewiewny i jednocześnie nieprzemakalny. Dzięki temu wynalazkowi, trencz zaczął być produkowany masowo i stał się obowiązkowym wyposażeniem armii. Przez cały XIX wiek historia trencza związana jest więc bardziej ze sferą militarną niż z modą.
Od lat 30 XX wieku trencz zaczął wchodzić do świata mody. Nosili go trendseterzy oraz gwiazdy kina, a także osobistości ze świata polityki. Humprey Bogart wystąpił w nim w filmie Casablanca, a Audrey Hepburn w śniadaniu u Tiffaniego. W trenczu pokazywała się też Marlena Dietrich, Brigitte Bardot czy Jackie Kennedy.
Beżowy trencz zawsze modny
Obecnie trencz, a szczególnie jego podstawowa odmiana w beżu, wszedł na stałe do kanonu mody. Taki płaszcz znajduje się w szafie każdej fashionistki. Co roku, w trakcie prezentacji wiosenno-letnich kolekcji domów mody, widzimy kolejne odsłony tego klasyka. Kiedy nam się wydaje, że wszystko już było, projektanci wymyślają kolejną wersję. I tak w tym roku projektanci postawili na mocno zarysowane ramiona, dodali poduszki oraz mocno spięli paskiem w talii. Dodali też nieco mocnego koloru.
Natomiast trencz jest zawsze modny w swojej podstawowej klasycznej postaci. W taki najlepiej zainwestować. Beżowy trencz jest też podstawą klasycznej francuskiej elegancji, obok małej czarnej, białej koszuli i marynarki ze złotymi guzikami. Ten klasyczny jest wykonany z bawełny, ma długość do kolan albo do połowy łydki. Ma mocno zaakcentowane dodatki: czarne lub brązowe guziki – 10 sztuk, klamry lub sprzączki w pasie oraz przy rękawach. W najbardziej klasycznej odsłonie ma głębokie kieszenie, masywny kołnierz oraz podwójny materiał na plecach. Obecnie projektanci nieco różnicują wersje męskie i damskie. Damski trencz, nawet w swojej klasycznej postaci ma często lżejszy, mniej militarny wygląd.
Beżowy trencz stylizacje
Klasyczny trencz powinien mieć w szafie praktycznie każdy. Nie ma tak uniwersalnej innej części garderoby. Można go zestawić praktycznie ze wszystkim. Chociaż jest kilka sprawdzonych stylizacji.
Podstawowy look to zestawienie z czarną lub granatową sukienką i do tego czarne szpilki. Taka stylizacja jest bardzo elegancka i klasyczna. Jeśli chcemy dodać nieco koloru, to warto zestawić go z kolorową torebką, lub apaszką w naszym ulubionym kolorze, najlepiej wybraną ze stylistą wizerunku. Apaszka dobrana w naszym kolorze spowoduje, że całość wygląda zachwycająco. Spróbujcie, to naprawdę działa, wypróbowałam na sobie!
Druga stylizacja to klasyczny beżowy trencz, dobrze dobrane dżinsy, biała koszula lub t-shirt i ewentualnie szary sweter. Do tego już do wyboru jak wolimy, buty sportowe, albo szpilki. Jeśli chcemy całość utrzymać w barwach naturalnych dobieramy torebkę i buty w kolorze czarnym, nude, lub szarościach. Ale znowu możemy zaszaleć. Jeśli tylko dobierzemy apaszkę w kolorze dla nas korzystnym np. fuksja, kobalt czy piękna zieleń to zabłyśniemy. To jest świetny trik zwłaszcza na wiosnę, kiedy każda kobieta potrzebuje koloru.
Jedna z nieoczywistych, a jednak moich ulubionych stylizacji to noszenie trencza jako sukienki. Wówczas należy wybrać dłuższy sięgający co najmniej za kolana. Można wtedy poeksperymentować z tkaniną o bardziej delikatnej strukturze np. cienka bawełna czy jedwab. Wtedy najlepiej założyć pod płaszcz cienką tzw. slip dress z satyny na cienkich ramiączkach. Płaszcz spinamy mocno paskiem, na usta czerwoną szminkę,zakładmy proste czarne szpilki lub w kolorze nude i jesteśmy gotowe na imprezę.
Kolejnym lookiem, też klasycznym, jest beżowy trencz, bluzka lub t-shirt w czarne lub granatowe paski i czarne cygaretki. Do tego czarna torebka i baleriny lub szpilki.
Ostatnio dość ciekawą stylizacją, zwłaszcza wśród blogerów i młodych ludzi jest długi trencz oversize ze spodniami oraz butami sportowymi, na pewno wygodny na miejskie spacery.
Kiedy nosić trencz
Pytanie kiedy nosić trencz wydaje się banalne. Najbardziej odpowiednią porą jest wiosna i jesień, przynajmniej w naszym klimacie. Natomiast ja uważam, że trencz jest praktycznie ubraniem całorocznym, zwłaszcza ostatnio jak zacierają się granice między porami roku. Sprawdzi się i latem w chłodne deszczowe dni, zarzucony na delikatną sukienkę na spacer do miasta lub garden party. Ja nawet noszę trencz późną jesienią i w zimie, zwłaszcza jeśli przemieszczam się dużo samochodem. Uważam, że jest dużo wygodniejszy od grubych kurtek i wolę czasem włożyć ciepły kaszmirowy sweter i taki płaszcz niż kurtkę. Ja po prostu darzę trencz wręcz uwielbieniem. Mogłabym mieć w szafie dżinsy, t-shirt lub białą koszulę i trencz dobrej jakości. Ewentualnie sukienkę na wyjścia, chociaż jak wcześniej pisałam trencz jest też alternatywą dla sukienki. Podsumowując, jeśli dobrze zaplanujemy stylizacje, to trencz można nosić naprawdę na wiele okazji, dlatego też warto zainwestować w dobrą jakość.
Gdzie kupić beżowy trencz
Klasyczny trencz można obecnie kupić w wielu markach modowych. Pytanie czego szukamy oraz jaką kwotę chcemy przeznaczyć. Jeśli szukacie płaszcza damskiego klasycznego w wersji długiej, kobiecej to zapraszamy do Entelier.
Tej wiosny zaprojektowaliśmy cztery wersje:
Po pierwsze, zaczynając od wersji najbardziej klasycznej z grubszej bawełny w podstawowym kolorze chłodnego beżu.
Drugą wersją jest płaszcz z lekko śliskiej i nieprzemakalnej tkaniny, cieńszy oraz w kolorze ciemnego beżu również w chłodnym odcieniu. Dla klientek, które cenią funkcję nieprzemakalnego płaszcza.
Kolejny to trencz z bawełny z jedwabiem, w kolorze złocistego beżu, dla kobiet, które lubią bardziej ciepłe odcienie. Ten płaszcz ma bardzo elegancki wygląd, gdyż tkanina oprócz nici jedwabnej ma także cienki prążek na materiale.
Czwarty płaszcz w klasycznym beżu, ale wykonany z jedwabnej transparentnej organdyny. Ten płaszcz jest dla miłośniczek mody, sprawdzi się do narzucenia na sukienkę na wszelkie imprezy. Wygląda bardzo dobrze narzucony na sukienkę małą czarną lub w kolorze jasnym, ecru lub off white.