luksusowa moda damska
Fashion, Lifestyle

luksusowa moda damska

Luksusowa moda damska

 

Luksusowa moda damska co to oznacza? Takie pytanie zadaję sobie ostatnio,  mam też wiele przemyśleń na temat życia i biznesu, pewnie jak większość z Was. Epidemia covid-19 bardzo wpłynęła na nasz świat i styl życia, zmieniła wiele przyzwyczajeń i procesów. Wszystko wskazuje na to, że nowy styl życia, związany z pracą zdalną i oparty w dużej mierze na technologii, nigdy nie wróci do tego sprzed pandemii. Wynika to z moich obserwacji oraz rozmów z wieloma znajomymi, którzy pracują zwłaszcza w korporacjach. Zmieniają się potrzeby klientów i zmienia się biznes. Ja jestem w biznesie od…23 lat, w branży mody od 7, a własną marką odzieżową zajmuję się od ponad 3 lat.

Od początku wiedziałam, że moja marka to będzie luksusowa odzież damska, która łączy w sobie piękno, kobiecość, elegancję oraz ponadczasowość. Ostatnio zaczęłam się zastanawiać na nowo nad definicją marki luksusowej. Przeczytałam gdzieś, że marki luksusowe coraz bardziej upodabniają się do sieciówek. Pandemia covid-19 natomiast tylko przyspieszyła trend który obserwujemy od dwóch dekad.

Globalizacja i technologia, a luksusowa moda damska?

Kiedyś najważniejszy był produkt, ciekawy projekt, staranność wykonania. Przez ostatnie dwie dekady dokonała się ogromna rewolucja technologiczna, która bardzo wpłyneła na biznes, a w tym na modę. Za sprawą mediów społecznościowych, uzyskaliśmy nowe możliwości promocji produktów i sprzedaży. Z jednej strony wpłynęło to na  proces demokratyzacji mody, z drugiej strony, przechyliło szalę w kierunku marketingu. Moda stała się globalna, produkty dostępne są na platformach cyfrowych, do kupienia za jednym kliknięciem. Wzrosło znaczenie marketingu, czyli brandingu, sesji i kampanii zdjęciowych, prezentowania produktów na różnych platformach mediów społecznościowych przez influencerów.

Logo, cena i sprzedaż

Drugą ważną zmianą jaka się zadziała, to można powiedzieć „dyktatura logo”. Logo jest wszechobecne. Prosty t-shirt  z odpowiednim logo potrafi zdziałać sprzedażowe cuda. Produkcja i dystrybucja takich ubrań dzięki globalizacji i technologii stała się łatwiejsza, a to pozwoliło wielu markom zwiększyć sprzedaż i spełnić ciągle rosnące wymagania akcjonariuszy. Wiele marek uważanych za luksusowe jak Dior, Chanel, Gucci jest dzisiaj  dużymi korporacjami.

Trudno się z tym kłócić, tak prostu jest, tego chcą klienci. Warto jednak to zauważyć i postawić sobie pewne pytania, co jest dla nas najważniejsze. Pojawia się pytanie czy luksusowa marka, luksusowa odzież damska to logo od znanego projektanta, czy jednak projekt, wykonanie i limitowane kolekcje?

Pokazy i piękne witryny

Kolejnym nieodłącznym elementem mody luksusowej były zawsze  pokazy oraz przepiękne witryny sklepowe i atmosfera butików. Obecnie jednak, coraz więcej marek rezygnuje z wystawnych pokazów, a zakupy przenoszą się do się do sieci. Może kiedyś, jak uporamy się z pandemią, powróci możliwość kupowania ubrań w pięknych sklepach i pokazy, ale póki zostają nam głownie zakupy online i prezentacje kolekcji w sieci.

Powrót do źródła

Wracając więc do podstawowego pytania co oznacza dla nas obecnie luksusowa moda, jak się redefiniuje jej znaczenie. Zmiany związane z globalizacją, technologią, oraz te które przyspieszyły w trakcie pandemii pozostaną.

Są też jednak pozytywne symptomy tego jak definiujemy na nowo luksus.  Ja nazywam to powrotem do źródła, coraz większe znaczenie ma sam produkt i prawdziwa historia, która za nim stoi. Luksus to piękny projekt, misterne wykonanie. Luksus  to świadomość, że ubranie ma duszę, każda rzecz została osobiście dotknięta przez projektanta, że sukienka została wykonana w limitowanej kolekcji i nie będzie takiej drugiej na imprezie ?

 

Tego sobie i Wam życzę na Nowy Rok 2021!

 

Jeśli macie ochotę na odrobinę szaleństwa i luksusową modę zapraszam do naszego butiku.

Jedwabna sukienka Vanilla ice

 

Vogue