Klasyczny kardigan moherowy
Klasyczny kardigan moherowy długi lub krótki rozpinany, to jeden z klasyków stylu. Taki sweter jest niezwykle uniwersalny gdyż możemy go zarzucić na sukienkę lub spodnie z koszulą w chłodniejsze dni.
Moher ma oczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Postaramy się w tym wpisie wyjaśnić jakie są za i przeciw jeśli chodzi o różne rodzaje przędzy. Wiemy z doświadczenia, że są klientki, które wybierają tylko np. wełnę merino z kaszmirem, a inne z kolei są wielbicielkami moheru. Wszystko zależy od naszego stylu życia, tolerancji różnych tkanin, przyzwyczajeń czy ulubionej estetyki.
Klasyczny kardigan moherowy czy z kaszmiru ?
Swetry z moheru charakteryzują się tym, że są miękkie i puszyste. Taka przędza ma dłuższy włos, jest sprężysta tzn., że ładnie się układa na sylwetce, nawet na bardziej puszystych sylwetkach. Moher wygląda dość okazale i elegancko, a jednocześnie bardzo kobieco. Przędza się nie kulkuje w trakcie używania, może bardzo długo służyć w niezmienionym stanie.
Dla niektórych osób z bardziej wrażliwą skórą może być jednak zbyt gryzący. Osoby, które dobrze tolerują moher tego nie czują i uważają, ze jest miły, natomiast w przypadku wrażliwości skóry lepiej wybierać kaszmir i wełnę merino.
Kolejną kwestią jeśli chodzi o moher jest to, że potrafi zostawiać większe lub mniejsze tzw. kłaczki na gładkich ciemnych ubraniach. Natomiast jeśli chcemy nosić moher do dżinsów, jasnych spodni i gładkiej bluzki, lub satynowego topu, nie ma tego problemu. Jeśli chodzi o akceptację kłaczków z moheru, to też jest to zależne od osoby, niektórym to nie przeszkadza, albo osoby, które mają domowe zwierzaki wręcz są do tego przyzwyczajone. Dlatego też przed zakupem musimy sobie odpowiedzieć na pytania na czym nam zależy najbardziej, do czego chcemy nosić sweter etc.
Ja na przykład lubię swetry z moheru i nie są dla mnie gryzące, bardzo podoba mi się ich puszystość, struktura, to że wyglądają kobieco. Natomiast trochę mi przeszkadza to, że wychodzą kłaczki dlatego też, mam oddzielne stylizacje do moheru. Noszę je z dżinsami lub jasnymi spodniami i gładkimi topami, na gładkie sukienki np. satynowe z cupro, z jedwabiu. Jeśli zakładam ciemne, garniturowe spodnie i potrzebuję stylizacji ze swetrem, to wtedy wkładam sweter z wełny merino i kaszmiru.
Stylizacje – elegancki damski kardigan
Przykładowe stylizacje z kardiganem długim i krótkim
Klasyczny kardigan moherowy alpaka nude z dżinsami i czarnym jedwabnym topem.
Kardigan Mia moher czarny z czarnymi cygaretkami.
Jak prać swetry z wełny?
Chciałabym się z Wami podzielić kilkoma moimi przemyśleniami na temat pielęgnacji ubrań. Jest to mój tzw. „konik” bardzo dbam o ubrania, dzięki temu długo mi służą i przez ostatnie kilka lat zgromadziłam wiele technik domowego dbania o ubrania, wywabiania plam etc😊
Warto pomyśleć o tym, że pielęgnacja ubrań, ma również wpływ na nasze środowisko. Jeśli pierzemy ubrania niepotrzebnie zbyt często niszczymy je i krócej je używamy. Dodatkowo, jeśli pierzemy zbyt często wpuszczamy masę detergentów do środowiska. Wiem, że tutaj też są różne teorie i są oosby, które piorą po każdym użyciu, ale uważam, ze warto o tym pomyśleć i się zastanowić.
Generalnie jeśli chodzi o swetry z naturalnych przędz jak moher, kaszmir, merino zalecam czyszczenie chemiczne, ponieważ jest to najlepsze rozwiązanie dla trwałości tej odzieży.
Jest również możliwość prania ręcznego w delikatnym płynie w temp. 30C. Ale tu uwaga, nie wolno wykręcać ani wirować ubrań, gdyż zniszczy się delikatne włókna. Należy zwinąć w ręczniku i następnie suszyć na leżąco na ręczniku, oczywiście nie suszyć na słońcu.
Absolutnie nie można takich swetrów prać w pralce, ponieważ niszczy to delikatne włókna i powoduje kurczenie się odzieży. Nawet jeśli jest w pralce program ręczny, nie jest to tożsame z praniem ręcznym w misce.
Podsumowując włókna naturalne takie jak wełna merino, kaszmir, alpaka i moher nie wymagają częstego prania, jest to też związane z ich właściwościami, które opisujemy poniżej.
Alpaka – nie pochłania zapachów; nie brudzi się, zawarte w nim naturalne oleje odpychają brud i kurz; posiada właściwości bakteriostatyczne.
Kaszmir – należy prać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Ta delikatna wełna posiada naturalne właściwości samooczyszczające i antybakteryjne. Oznacza to, że pranie kaszmiru jest konieczne bardzo rzadko.
Wełna merynosów i wełna moherowa – ubrania z merynosów i moher często wymagają jedynie wywietrzenia, aby odzyskały pełną świeżość. Pamiętaj więc, że merynos i moher nie wymagają częstego prania.
Kardigan damski – gdzie kupić?
Jeśli już mamy decyzję, że chcemy zainwestować w sweter, kardigan z naturalnej wełny, kaszmiru moheru to możemy Wam polecić kilka naszych modeli, które są bestsellerami. Wersje kolorystyczne są przykładowe😊
Kardigany są dostępne w naszym butiku internetowym jak również w butikach stacjonarnych, np. w Warszawie w Warsaw Concept Store w Galerii Mokotów. Pozostałe butiki są wymienione w zakładce Butiki.